Bugün - 16 Aralık 2017 Cumartesi
Foto Galeri
Video Galeri
Firma Rehberi
Künye
Reklamlar
Yayın İlkeleri
Üye İşlem
 Bize Ulaşın
www.silivrimiz.com Logo
Gündem
Politika
Belediye
Kültür Sanat
Eğitim
Esnaf
Spor
Cemiyet
Doğum
Vefat
Diğer »
-
İstanbul 17°°C
Haber Detayları

Zirvede Olmak İsteyenlere, Zirvedekilerin Hikâyesi

Mektebim Koleji’nin bu yıl ilk kez düzenlediği Genç Girişimciler Zirvesi, Yıldız Teknik Üniversitesi Davutpaşa Kampüsünde gerçekleşti. Ülkemizde ve Dünyada faaliyet gösteren önemli şirketlerin CEO’ları öğrencilerle bir araya gelerek girişimcilik ve başarı hikâyelerini paylaştı.

Eğitim Haberi - 25 Mayıs 2015 Pazartesi - 14:03
Mektebim Koleji’nin bu yıl ilk kez düzenlediği Genç Girişimciler Zirvesi, Yıldız Teknik Üniversitesi Davutpaşa Kampüsünde gerçekleşti. Ülkemizde ve Dünyada faaliyet gösteren önemli şirketlerin CEO’ları öğrencilerle bir araya gelerek girişimcilik ve başarı hikâyelerini paylaştı.
Resmi küçültmek için üzerini tıklayın...

Mektebim Koleji’nin bu yıl ilk kez düzenlediği Genç Girişimciler Zirvesi, Yıldız Teknik Üniversitesi Davutpaşa Kampüsünde gerçekleşti. Ülkemizde ve Dünyada faaliyet gösteren önemli şirketlerin CEO’ları öğrencilerle bir araya gelerek girişimcilik ve başarı hikâyelerini paylaştı.

Avrasya İşletme ve Ekonomi Birliği (EBES) tarafından güvence altına alınan M-Lead (Management- Leadership Entrepreneurship and Development Education Model) Yönetim – Liderlik Girişimcilik ve Kalkınma Modeli ile yıl boyunca Mektebim Koleji Kampüslerinde gerçekleştirilen iş yönetimi bilgisi, sosyal sorumluluk projeleri, sektör tecrübeleri ve öğrencileri gelecekteki kariyer ve iş hayatına hazırlayacak “Girişimcilik” derslerinin finali, Genç Girişimciler Zirvesi 2015 ile tamamlandı. Philips Turkey CEO’su Göktuğ Gür, Mektebim Koleji Kurucusu Ümit Kalko, Airties Kurucusu Bülent Çelebi, Kliksa CEO’su Nevgül Bilsel Safkan, Rossmann Genel Müdürü Benan Cem konuşmacı olarak katıldı. Açılış konuşmasını yaparak Girişimcilik Zirvesine kendi hikâyesi ile başlayan Mektebim Koleji Kurucusu Ümit Kalko, paranın hiçbir şey ama itibarın her şey olduğunu söyledi.

“Dürüst olan ödülünü bir şekilde alır”

İş hayatına çocuk yaşta girdiğini belirten Kalko, “Ailem Ankara’ya göç etmiş orta ve hatta daha az gelirli bir aile idi. Ben Ankara’da doğdum ve büyüdüm. Babam küçük bir çay ocağı işletiyordu. Kendisinden öğrendiğim çok şey oldu. En başta dürüst olmayı ve itibarın ne olduğunu ondan öğrendim. 16 yaşındayken Babamın vefat etmesinin ardından Annemle İstanbul’a doktor olan Abimin yanına geldik. O dönemde yeni doktor olan Abimin geliri kısıtlı olduğundan Babamın çay ocağındaki deneyimlerimi de saymazsak ilk iş deneyimim Sirkeci’de seyyar satıcılıktı. Üniversiteyi kazanana kadar devam eden bu çalışma hayatı bana çok şey kattı. Üniversiteyi kazandığım için Ankara’ya döndüm ve Kaymakam olma hayalimi gerçekleştirebilmek için mezuniyetim sonrasında sınavlara girdim. İki puan ile kaybettiğim Kaymakamlık sınavı sonrası İstanbul’a döndüm ve yeniden sınavlara hazırlanmaya karar verdim. Boş oturmak yerine iş arayışına girdiğim bu dönemde hayal ettiğim meslek ve geleceğimle ilgili dönüm noktasına gelmiş oldum. Açıköğretim kurslarında İktisat, İşletme gibi part time ders vermek için iş aramaya karar verdim. Takım elbisemi giyerek elime de ciddi bir görüntüm olsun diye aslında içi boş olan bir evrak dosyası aldım. Bakırköy civarındaki kurslara görüşmeye gitmek için tam evden çıkarken Abimin eşi evde internetin kesik olduğunu ve Avcılar Postanesine gidilmesi gerektiğini söylediğinde sanırım hayatımın seyri değişti. Çünkü postane yolunda Avcılar’da birçok kurs olduğunu gördüm ve bir tanesini seçerek kapıdan girdim. O gün işe alındım ve eğitmen olarak başladığım bu işte kurs müdürlüğüne kadar kısa sürede yükseldim. Daha sonra haksız bir sebepten dolayı işten çıkarıldığımda o dönemin parası 10 milyar ile işten çıkarıldığım dershanenin karşısına küçük bir dershane açtım ve 2006 yılında eğitim sektörüne giriş yapmış oldum. Daha sonra farklı kurslar, belediye eğitimleri, ihaleler derken eğitim sektöründen ve bir eğitim girişimcisi olmaktan mutluluk duyduğumu anladım. O gün kaymakamlık hayalimi bir kenara bırakarak bu işte büyümeye ve bir okul sahibi olmaya karar verdim. 2011 yılında Adını Atatürk’ün kurduğu Millet Mekteplerinden alan Mektebim Koleji’nin ilk özel okulunu açarak eğitim sektöründe yeni bir yapılanma gerçekleştirdim. Özet olarak bugün 32 yaşında biri olmama rağmen yaşanmışlıkların çok fazla olduğunu görüyorum.

“Özel hayatınızda mutluysanız, başarılısınızdır. İş hayatınızda başarılıysanız, mutlusunuzdur.”
Girişimcilik ruhunun olmazsa olmazları olan cesaret, dürüstlük, kendine güven ve şans gibi özelliklerin genç girişimcileri bir yerlere taşıyacağını ve paranın değil itibarın her şey olduğunu düşünüyorum. Bugün burada 10 bine yakın öğrencisi bulunan ve 3 yıl içerisinde ülke genelinde 100 kampüse ulaşacak bir eğitim kurumunun kurucusu olarak zirvemize katılan tüm konuklarımıza teşekkür ediyorum. Benim hikâyemden çok daha iyi başarı hikâyeleri olan bu değerli konukların genç arkadaşlarımıza ve hedeflerine çok şey katacağını inanıyorum” dedi.

“Kara Köpekten uzak durun”

Zirvenin ikinci konuşmacısı olan Philips Turkey CEO’su Göktuğ Gür, “Bugün bu kadar genç arkadaşla bir arada olmaktan çok mutluyum. Her başarı hikâyesinin ardında emek, düzenli çalışma, kendine güven, cesaret, bireysel olarak sürekli yenilenmek ve gelişmek vardır. Bizler öncelikle kendimizi önemsemeliyiz. Beden, zihin ve ruhsal sağlığımıza dikkat etmeli ve kendimizi beslemeliyiz. Depresyon ve benzeri sorunlardan kendimizi uzak tutmaya çalışmalıyız. Bu nedenle Kara Köpek(Black Dog) videosunu birlikte izlemeliyiz” dedi. Öğrencilere videoyu izleten Göktuğ Gür, “sizi en iyi yine siz tanırsınız bu kara köpeklerden uzak durmalı, spor yapmalı ve yenilenmelisiniz” dedi.

Genç girişimcilerde bu özelliklere bakıyorum

İşe ilk başladığı günden itibaren kendisine adım adım yeni bir hedef koyduğunu belirten Kliksa CEO’su Nevgül Bilsel Safkan, “Girişimcilik son yıllarda ülkemizde önem kazanan bir olgu. Türkiye’de ne kadar girişimci olduğunu biliyor musunuz? 1 milyonun üzerinde ve bunların maalesef %10 kadınlardan oluşuyor. E-ticarette genele baktığınızda büyük markalar parmakla sayılacak kadar. Demek ki çok fazla girişimci, bu ruha sahip. Önemli olan bir yerden başlamak ve cesaretli, girişken olmak. Yeter ki siz bir şeyi istediğinizden emin olun, o karşınıza geldiğinde tereddüt etmeyin. Yaklaşık 20 yıl finans konusunda üst düzey yöneticilik yaptım elde ettiğim tüm kademelerden sonra bugün Türkiye’nin en büyük E-ticaret firmalarından biri olan Kliksa’nın CEO’su oldum. Sabır çok önemli. Çok çalıştım, kendimi yeniledim ve geliştirdim. Yeni işe başlayan arkadaşlarımızda da bu özelliklere çok dikkat ediyorum. Eminim bu salonda da çok fazla girişimci ruh var. Hepinizin yolu açık olsun” dedi.

17 yaşındayken ne istediğimi biliyordum

Rossmann Genel Müdürü Benan Cem, “Ben Almanya’da doğdum ve büyüdüm. Oranın eğitim sistemi Türkiye’den biraz farklı. Eğer bir meslek sahibi olmak istiyorsanız çok erken yaşlarda bunun eğitimini alabiliyorsunuz. Ben ilk iş deneyimimi 17 yaşındayken yaşadım ve her zaman hedeflerim oldu. Genç girişimcilerin yani sizlerin de kısa ve uzun vadeli hedefler koyarak yol alması gerekiyor. Girişimcilik ruhu, hayal, cesaret, mutluluk, ikna, güç, hedef, istek, şans ve bunlar gibi birçok şeyin bir araya gelmesiyle oluşuyor. Bugün bulunduğum görev öncesinde farklı pozisyonlarda çalıştım ama Türkiye’ye gelme fikri bana teklif edilen başka bir iş sonucunda benim kendi isteğim ve ikna kabiliyetimle ortaya çıktı. Koyduğunuz hedeflere giderken sabırlı olun ama asla da pes etmeyin. Bugün böyle bir zirvede olmak beni çok memnun etti. Girişimcilik ruhu çok insanda var sadece bunun farkına varmak ve mücadele etmek gerekiyor” dedi.

Genç Girişimciler Zirvesi, ödül töreninin ardından hatıra fotoğraflarının çekilmesiyle son buldu.

 
Anahtar Kelimeler:Mektebim, Koleji, yıl, ilk, kez, düzenlediği, Genç, Girişimciler, Zirvesi, Yıldız, teknik, üniversitesi, davutpaşa, kampüsü,
Kaynak / EditörSilivrimiz.com - Silivri Haber
 
Yorumlar
*** Yorum Yaz
Bu habere hiç yorum yapılmamış, ilk yorumu siz yapın.

Diğer Eğitim Haberleri
Sertifikalı Arıcılık Kursunun İlki Tamamlandı
Anne ve Babalar Bu Okul Sizin İçin
Sertifikalı Arıcılık Kursu Başladı

Sertifikalı Arıcılık Kursu Başladı
Silivri Sahilinden Mezuniyet Coşkusu
Okuldan Kariyer Projesi Öğrencilere Yol Gösteriyor
Üniversite Öğrencileri Tarım Üretim Merkezini İnceledi
Zirvede Olmak İsteyenlere, Zirvedekilerin Hikâyesi
En Çok Okunanlar
En Çok Yorumlananlar
Diğer Başlıklar

Zabıta Teşkilatının 189. Yaşı Kutlandı
3. Tarım Fuarı Yoğun Katılımla Gerçekleşti
Arazi Satışlarıyla İlgili Toplantı Gerçekleştirildi
Silivri'nin En İyi Domatesi Seçildi
Silivri'de Zafer Bayramı Coşkusu
Silivri Tarım Fuarı Başladı
Kültür Merkezi Yeni Dönem Kayıtları Başlıyor
Silivri'de Domates Festivali ve Tarım Fuarı Günleri
Kadıköylü Üreticilere Teşvik Töreni
Yaz Spor Okulları Törenle Sona Erdi
Ulusal Gazeteler
Yazarlar 
Anket

Silivri Belediyesi'nin hizmetlerinden memnun musunuz?


  
Evet44 Kişi (%19 )
  
Hayır191 Kişi (%81 )

Toplam 235 Kişi

Hava Durumu ( İstanbul )
Bugün
12°°C - 17°°C
Pazar
13°°C - 17°°C
Pazartesi
7°°C - 12°°C
Salı
6°°C - 8°°C
Namaz Vakitleri ( İstanbul )

İmsakGüneşÖğleİkindiAkşamYatsı
06:4208:1613:0715:2317:4619:12

16 Aralık 2017 Cumartesi
Tarihte Bugün
1925 - Musulu'un Cemiyet-i Akvam (BM) tarafından Irak'a Verilmesi
1991 - Kazakistan'ın İstiklalı
Kim KimdirTümünü Göster
Günün Sözü
Melaike, çanı olan kervana arkadaş olmaz.
(Hz. Muhammed)
Arşiv Arama
Karikatür

Facebook
Anasayfa
Site Haritası
Sitenize Ekleyin
RSS Kaynağı
Hakkımızda
Reklamlar
Yayın İlkeleri
Künyemiz
Facebook
Twitter
Bize Ulaşın
Copyright ©2013 - Tüm hakları saklı tutulmaktadır.
Bu sitede yayınlanan tüm resim, materyal ve içeriğin telif hakları tarafımızca saklı olup izinsiz alınıp kullanılamaz.
0,80ms